Shenzhen RYDBATT Electronics Co., Ltd. är en av de ledande tillverkarna och leverantörerna av 12,8v 100ah lifepo4-batteri i Kina. Välkommen att köpa CE-godkända batterier i lager här och få gratis prov från vår fabrik. Alla skräddarsydda produkter är med hög kvalitet och lågt pris.
Komplett guide till 12,8V 100Ah LiFePO4-batterier: prestanda, applikationer och köprekommendationer

Om du letar efter ett pålitligt djupgående batteri för din husbil, solcellssystem eller båt, är 2,8V 100Ah LiFePO4 (litiumjärnfosfat)-batteriet troligen ett av de mest kostnadseffektiva alternativen på marknaden.
Men "högt kostnads-prestandaförhållande" betyder inte "lämpligt för alla". Innan vi ger rekommendationer, låt oss säga vår slutsats:
– Om du använder dina batterier mer än 200 gånger per år är den långsiktiga kostnadsfördelen med litiumjärnfosfatbatterier mycket betydande.
– Om din utrustning är viktkänslig (som en yacht eller en liten husbil) gör en viktminskning på mer än 50 % stor skillnad.
- Om du för närvarande använder traditionella blybatterier och din ersättningscykel är mindre än 3 år, kommer den här artikeln att berätta om det är värt besväret att uppgradera.
I.Nyckelfunktioner: Kärntekniska fördelar med litiumjärnfosfatbatterier
1. Varför är det säkrare än andra litiumbatterier?
Litiumbatterier på marknaden är huvudsakligen indelade i tre kategorier: litiumjärnfosfat (LiFePO4), ternärt litium (NCM/NCA) och litiummanganoxid (LMO). För vanliga användare är det viktigaste termisk stabilitet - i händelse av en olycka, vilken typ av batteri är mindre benägna att "explodera".
Den termiska nedbrytningstemperaturen för litiumjärnfosfat är cirka 270 grader, medan den för ternärt litiumfosfat endast är 150–200 grader. Denna skillnad innebär att i praktisk användning, även om en abnormitet uppstår på grund av en kollision eller felfunktion i laddaren, är sannolikheten för termisk flykt i litiumjärnfosfat mycket lägre. Det är därför det används i stor utsträckning inom energilagring och kraftbanksapplikationer, där säkerhet alltid är högsta prioritet.
2. BMS är inte en enkel säkring.
BMS (Battery Management System) inuti batteriet fungerar i huvudsak som både "hjärnan" och "livvakten". Dess ansvar inkluderar:
Cellbalansering: Kapaciteten för varje cell i ett batteripaket är alltid något annorlunda. BMS balanserar dem för att hålla dem synkroniserade, vilket förhindrar en cell från att dra ner hela paketet.
Överladdningsskydd: Om spänningen i någon cell överstiger 3,65V kommer laddningskretsen omedelbart att stängas av.
Överurladdningsskydd: Kopplar automatiskt från kretsen när spänningen sjunker till 2,5V för att förhindra permanent kapacitetsförlust.
Överströms- och kortslutningsskydd: Den reagerar omedelbart på onormal ström, vanligtvis inom millisekunder, och kan rädda liv i händelse av en riktig olycka.
Temperaturövervakning: Laddning och urladdning kommer att avbrytas om temperaturen överskrider det säkra intervallet. Vissa modeller har även en värmefunktion, som kan värma batteriet till en säker temperatur innan laddning, även vid låga temperaturer.
Köptips: Kvaliteten på BMS (Battery Management Systems) varierar kraftigt på marknaden. Innan du köper är det bäst att fråga om den nominella kontinuerliga urladdningsströmmen och om den använder passiv eller aktiv balansering. Passiv balansering är billigare men mindre effektivt; aktiv balansering rekommenderas för batteripaket med stor kapacitet.
3. Snabbladdningskapaciteten och effektiviteten är så bra att du aldrig vill gå tillbaka när du väl har använt den.
Ett 12,8V 100Ah litiumjärnfosfatbatteri rekommenderas att laddas med en ström på 50A och kan ta emot maximalt 100A. Vid 50A bör det ta cirka 1,5–2 timmar att ladda från 20 % till full. Ett blybatteri med samma kapacitet tar vanligtvis 8–10 timmar att ladda.
Ännu viktigare, det är laddnings-/urladdningseffektiviteten. Litiumjärnfosfat kan nå 95 %–98 %, medan blysyra vanligtvis bara når 70 %–85 %. Det betyder att för samma 1000Wh el som lagras i en solpanel, låter litiumjärnfosfat dig använda 950–980Wh, medan blysyra bara kan frigöra 700–850Wh. På lång sikt är skillnaden i energiförlust enorm.
4. Underhållsfritt är en reell möjlighet.
Blysyrabatterier kräver regelbunden vattenpåfyllning, rengöring av korroderade poler och utjämningsladdning, som behöver underhållas var tredje till var sjätte månad. Litiumjärnfosfatbatterier är å andra sidan helt förseglade; när de väl är anslutna kräver de ingen ytterligare uppmärksamhet, vilket gör dem extremt användarvänliga för lata människor och icke-professionella. Denna fördel är särskilt märkbar på fartyg eller i utrustningsutrymmen som är svåråtkomliga.
II. Förstå grundläggande parametrar från en enda tabell
Många förbiser detaljer när de tittar på specifikationer. Här har jag sammanställt nyckelparametrarna och skulle vilja peka på några lätt missförstådda delar.
|
Parameterobjekt |
Specifikationer |
Anmärkning |
|
nominell spänning |
12.8V |
4 serie 3,2V battericeller |
|
nominell kapacitet |
100Ah |
Mätning efter urladdning till 10,0V vid 0,2C (20A). |
|
Total energi |
1280Wh |
- |
|
Laddningsavstängningsspänning |
14.4V – 14.6V |
Överskridande av gränsen kan utlösa BMS-skydd. |
|
Urladdningsavstängningsspänning |
10.0V |
Automatisk kretsbortkoppling under detta värde |
|
Rekommenderad laddström |
50A (0.5C) |
Maximalt acceptabelt 100A |
|
Maximal kontinuerlig urladdningsström |
100A |
Toppvärden baseras på BMS-specifikationer. |
|
Inre motstånd |
Mindre än eller lika med 30mΩ |
Ju lägre temperatur, desto mindre feber. |
|
Cykelliv |
3 000 – 5 000 gånger+ |
Vid 80 % urladdningsdjup |
|
Laddningstemperaturintervall |
0 grader till 45 grader |
Lågtemperaturuppvärmningsmodeller kan nå -20 grader |
|
Utloppstemperaturområde |
-20 grader till 60 grader |
- |
|
Typisk vikt |
Cirka 10–13 kg |
Samma volym blysyra är cirka 28–35 kg. |
|
Säkerhetscertifiering |
CE, UL, UN 38.3, RoHS |
Själva certifikatet måste verifieras vid köp. |
III. Typiska applikationsscenarier och konfigurationer
1. Uppskattning av RV:s 48-timmars off-grid last
|
Elektriska apparater |
driva |
Daglig användning |
Daglig strömförbrukning |
|
Bilkylskåp (kompressor) |
45W |
24h |
1080Wh |
|
LED-belysning |
30W |
6h |
180Wh |
|
Mobiltelefon/laptop laddning |
60W |
3h |
180Wh |
|
liten fläkt |
25W |
8h |
200Wh |
|
Total daglig strömförbrukning |
≈1640Wh |
||
|
Enkel batteritid |
Cirka 18–20 timmar |
Jag föreslår att man kopplar två parallellt eller lägger till solpaneler. |
2. Fördelar med fartygsapplikationer
|
Jämförelsemått |
LiFePO4 |
Blysyra/AGM |
|
100 Ah vikt |
Cirka 10–13 kg |
Cirka 28–35 kg |
|
Minskad kabinbelastning |
Ungefär 20 kg |
- |
|
Risk för korrosion av sur dimma |
ingen |
Ja, ytterligare skydd krävs. |
|
Underhållskostnader |
Underhållsfri |
Regelbundna kontroller och vätskebyte krävs. |
3. Konfigurationsreferens för solenergilagring (enkelt batteri)
|
projekt |
Rekommenderade parametrar |
|
Total effekt av solpaneler |
400–600W |
|
Genomsnittlig daglig kraftpåfyllning (baserat på 5 timmars solsken) |
Cirka 2000–3000Wh |
|
Controllertyp |
MPPT, utgångsspänning 14,4–14,6V kompatibel |
|
Inverter matchning |
Ingångsspänningen måste överensstämma med batteripaketets spänning. |
4. Varaktighet för nödbackup i hemmet
|
utrustning |
driva |
Förväntad supporttid (växelriktareffektivitet 90 %) |
|
Router + optiskt modem |
20W |
Cirka 50 timmar |
|
Hemövervakningssystem |
30W |
Cirka 34 timmar |
|
CPAP-maskin |
40W |
Cirka 25 timmar |
|
bärbar dator |
65W |
Cirka 15 timmar |
IV. Jämfört med blysyra, AGM och ternärt litium, hur ska du välja?
Detta är den vanligaste frågan. Jag ska använda en riktig jämförelse för att hjälpa dig se skillnaden.
|
Jämförelsemått |
LiFePO4 |
vanlig blysyra |
AGM blysyra |
Ternärt litium (NCM) |
|
Cykelliv |
3000–5000 gånger |
200–500 gånger |
400–800 gånger |
1000–2000 gånger |
|
Vikt (100Ah) |
Väger ungefär 11 kg |
Ungefär 30 kg |
Väger ungefär 28 kg |
Ungefär 8 kg |
|
Tillgänglig kapacitet (DoD) |
95–100% |
50% |
60–70% |
80–90% |
|
Laddnings- och urladdningseffektivitet |
95–98% |
70–80% |
75–85% |
90–95% |
|
termisk stabilitet |
excellent |
bra |
bra |
i allmänhet |
|
Låg temperatur prestanda |
Generellt (kräver uppvärmning) |
Dålig |
Dålig |
bra |
|
Underhållskrav |
Underhållsfri |
Regelbundet underhåll krävs. |
Lågt underhåll |
Underhållsfri |
|
Enstaka köpkostnad |
högre |
Låg |
medium |
högre |
|
10-års totalkostnad |
lägst |
högre |
medium |
medium |
5. Hur länge håller batteriet?
Många människor delar helt enkelt antalet cykler med 365 dagar för att beräkna flera decennier, men detta är orealistiskt. Utöver cykellivslängden finns även kalenderlivslängden, som i allmänhet är 8–15 år och beror på lagringstemperatur och elektrisk status.
Ladda och ladda ur en gång om dagen (hög frekvens): 3000 cykler cirka 8,2 år, 5000 cykler cirka 13,7 år.
Laddning varannan dag (medelfrekvent): 3000 laddningar, cirka 16,5 år.
En gång i veckan (lågfrekvent backup): 3000 cykler räcker för 57 år, men kalendern åldras först.
Den faktiska livslängden påverkas av flera nyckelfaktorer:
Urladdningsdjup: urladdning till endast 50 % varje gång, jämfört med urladdning till 100 %, kan teoretiskt förlänga livslängden med 40 %–60 %.
Laddningsspänningsnoggrannhet: Långvarig överladdning, såsom laddning till över 14,8V med en blysyraladdare, kommer att påskynda nedbrytningen av det positiva elektrodmaterialet.
Driftstemperatur: Vid drift i en miljö över 40 grader under längre perioder, reduceras livslängden med ungefär hälften för varje 10 graders temperaturökning.
Laddnings-/urladdningshastighet: Att använda en 1C (100A) hög ström genererar kontinuerligt mer intern värme än 0,5C, vilket påskyndar åldrandet.
Om det inte används under en längre tid är det bäst att hålla batteriet på 30 %–60 % och förvara det på en sval, torr plats.
VI. Flera nyckelfrågor som ofta ställs av användare
F1: Kan det direkt ersätta ett 12V blybatteri?
Oftast är det möjligt, men det är två saker som måste bekräftas.
Först laddarens utspänning. Blysyraladdare har vanligtvis en brytspänning på 14,4–14,8V, medan litiumjärnfosfatladdare har 14,4–14,6V. Vanliga blysyraladdare är i allmänhet användbara. Vissa lågprisladdare matar dock ut över 15V under utjämningsfasen, vilket kan utlösa BMS-skydd eller till och med skada batteriet. Det rekommenderas att använda en dedikerad LiFePO4-laddare i dessa fall.
För det andra kan äldre solpaneler ha temperaturkompensation, vilket automatiskt ökar laddningsspänningen när det är kallt. Om litiumbatteriläget inte växlas till detta läge är det lätt att orsaka överladdning.
F2: Kan två 12,8V 100Ah-chips kopplas parallellt?
Ja, kapaciteten efter parallellkoppling är 200Ah, och spänningen förblir 12,8V. Notera:
Försök att använda samma märke, batch och kapacitet.
Innan du ansluter parallellt, se till att spänningsskillnaden mellan de två kretsarna är mindre än 0,1V; annars kommer en stor strömutjämningsstöt att inträffa.
Anslutningstrådarnas tvärsnittsarea måste klara den maximala strömmen efter sammanslagning. Till exempel kan två 100A BMS kopplade parallellt dra 200A. Trådarna måste vara tillräckligt tjocka. Alla BMS stödjer inte parallellanslutning, så bekräfta detta i förväg.
F3: Kan den användas normalt under -10 grader?
Urladdning går bra, men laddning är besvärligt. Att tvinga fram laddning vid låga temperaturer kan lätt orsaka att litiumdendriter fälls ut på den negativa elektroden, vilket punkterar separatorn och orsakar kortslutning. Lösningar: Köp antingen en modell med lågtemperaturuppvärmningsfunktion (förvärmer automatiskt till över 0 grader innan laddning), eller laddar bara över 0 grader och använder enheten utan laddning vid låga temperaturer.
F4: Det visar en full laddning men den faktiska användningskapaciteten är betydligt låg?
Vanliga orsaker, rangordnade efter sannolikhet:
1. Efter att BMS-skyddet har utlösts är kapaciteten tillfälligt begränsad. Det kan vanligtvis återställas genom att ladda och ladda ur igen.
2. Laddarens cutoff-spänning är för låg, till exempel bara 13,8V, så den laddar bara till 70%.
3. Efter två eller tre års användning har konsistensen av battericellerna minskat, vilket kan förbättras med ett BMS som stöder aktiv balansering.
4. Låg temperatur orsakar en tillfällig minskning av kapaciteten; det återgår till det normala när det återgår till rumstemperatur.
F5: Hur verifierar jag äktheten av en säkerhetscertifiering?
Legitima produkter bör åtminstone ha UN 38.3 (transportsäkerhet), IEC 62133, CE, UL, etc. Titta inte bara på bilder med logotyper; be säljaren att tillhandahålla den ursprungliga certifieringsrapporten, eller kontrollera certifieringsnumret på certifieringsorganets officiella webbplats.
F6: Kan de anslutas i serie för att bilda ett 24V eller 48V system?
Ja, det är möjligt. Två batterier i serie ger 24V och fyra batterier ger 51,2V. Detta kräver att varje batteri har sin egen oberoende BMS, och BMS måste stödja seriekoppling. Serieanslutna batterier kräver hög konsistens; för hantering är det bäst att använda en dedikerad kombinerad BMS eller batterihanteringsmodul, snarare än att bara seriekoppla dem.
VII. Några praktiska förslag för installation och daglig användning
Under installationen är det första steget att använda en multimeter för att bekräfta de positiva och negativa terminalerna; Att vända på anslutningen kan omedelbart bränna ut BMS. När det gäller tråddiametern, med en maximal urladdning på 100A som ett exempel, bör tvärsnittsarean för kopparkärntråden helst vara minst 25 mm². Säkerställ korrekt isolering vid lederna; lösa anslutningar kan orsaka betydande överhettning. Även om batteriet i sig inte genererar mycket värme, bör installationsplatsen vara väl ventilerad. Undvik att placera den i närheten av värmealstrande komponenter som växelriktaren; håll ett avstånd på minst 10 cm.
Flera små vanor i daglig användning kan avsevärt förlänga livslängden:
Om enheten inte används under en längre period (mer än en månad), minska batterinivån till 50 %–60 % innan den förvaras.
Du behöver inte tömma den helt varje gång. Ibland går det bra att gå upp till 10 %, men att vanligt pressa ner den till under 5 % kommer att påskynda dess försämring.
Kontrollera terminalerna var sjätte månad för att se om de är lösa eller oxiderade. Lösa anslutningar kan orsaka överhettning och till och med bränna ut utrustningen.
Kontrollera regelbundet att laddarens utspänningsinställning är korrekt, speciellt för smarta laddare med uppdaterad firmware.
8. Låt mig slutligen hjälpa dig att hitta din plats.
Efter att ha använt blybatterier i mer än två år började de kännas mindre kraftfulla → det är värt att uppgradera direkt till litiumjärnfosfatbatterier.
För användning i husbilar eller båtar, där vikten är ett stort problem → Rekommenderas starkt, viktminskningseffekten är mycket märkbar.
Att bygga off-grid solenergilagring är särskilt lämpligt eftersom den höga laddnings- och urladdningseffektiviteten ger betydande praktiska fördelar.
Blybatteriet byttes nyligen ut, för mindre än ett år sedan → Du kan vänta tills det nuvarande batteriet når slutet av sin livslängd innan du uppgraderar.
Om du bara använder det mindre än 30 gånger per år och din budget är knapp, har blysyra eller AGM fortfarande sina skäl.
Den behöver laddas i en miljö under -20 grader → Du måste köpa en modell med lågtemperaturvärmefunktion, snåla inte med detta.
Om du fortfarande har några frågor, lista ut din användningsfrekvens och belastningsförhållanden; detta ger dig en grundläggande uppfattning om huruvida batteriet är lämpligt för dig. Förhoppningsvis hjälper den här guiden dig att undvika några fallgropar.
Populära Taggar: 12,8v 100ah lifepo4 batteri, Kina 12,8v 100ah lifepo4 batteritillverkare, leverantörer, fabrik, 12 8V 200AH Batteripaket, 12 8V 24AH Golfbatteri, 24V 150AH -batteri, LifePo4 -batterier till salu, LifePo4 -batteripaket, LIFEPO4 Batteripaket DIY

